Neden Atatürk Sevdim?

Neden Atatürk Sevdim?

2023-01-10    

Küçüklüğümden beri hem eğitim hayatımda hem çevremde Atatürk'e olan sevgi ve saygı çok büyüktü. Son senelerde yapılan saygısızlıklar dışında millet olarak her zaman saygı ve minnet duyuyoruz.

Neden Atatürk ve İlke İnkilaplarını Sevdim?

Aslında herkese sıradan gelebilecek bir hikaye gibi olacak. Ama bugün hayatımın en büyük insanı annemin anlattıkları benim neden bu kadar Atatürk'ü sevdiğimi anlamamı sağladı. Olayın kahramanı aslında annemin babasının babasıdır. Kendisinin bir subay olduğunu eskiden beri annemin anlattıkları eski anılardan bilirim. Ama bugün duyduklarım beni derinden etkiledi. Çünkü benim kendime defalarca sorduğum ve anlam veremediğim birçok sorunun cevabı niteliğindeydi.

Konuyu en başından anlatmaya başlıyorum ki bir şey eksik kalmasın. Bugün annemle bir yere gittik dönüşte yol uzun sohbet ediyoruz. Dedim ki;

Ben: Sen ne mükemmel bir insansın ki beni böyle yetiştirmişsin. İnşallah bende evladıma aynısını yapabilirim.

Annem: Napayım oğlum ancak bu kadar yapabildim. Param yoktu olsaydı neler yapardım dedi.

Ben: Bana bu verdiğin paradan daha kıymetli allahım bana da senin verdiğini oğluma vermek nasip etsin dedim.

Annem: Ben bunu dedemden öğrendim dedi.

Ben de merak ettim çünkü subay biri nasıl olur da kız torununu bu kadar etkiler diye sordum. Başladı dedesinin hikayesini anlatmaya. Büyük dedem İzmirde yıllarca subaylık yapmış. İzmirden önce Atatürk'le birlikte birçok cephede savaşmış. Savaş zamanı bir dönem yaverliğini de yapmış. O anlatırmış torunlarına, en çok da annem dinlermiş. En büyük torunu olduğu için en çok o anlarmış çünkü onu ve anlattıklarını.

Bir lafın arasında dedi ki biliyomusun bana namaz kılmayı dedem öğretti. Şaşırdım nasıl yani dedim. Dedem hep camiye giderdi onu takip eder onun yaptıklarını yapardım dedi. Hep camide Atatürk'ü anlatırmış. Atatürk cephede namaz kılan cemaat yemeden kendi dahil kimse yemezmiş.

Büyük dedem cephede bir gün potin eksikliğini Atatürk'e (bu arada Atatürk hakkında bahserken hep "Paşam" ifadesini kullanırmış) bildirdiğinde bütün diğer paşalarının gözünün önünde potinlerini çıkartmış ve bunları da dağıtın benden çok askerin ihtiyacı var demiş. Ardından bütün paşalar potinlerini vermiş. Bunu defalarca anlatmış torunlarına.

Şimdinin Atatürk düşmanlarından daha saygılıymış insana, kul hakkına bu yüzden bakma sen onlara derdi hep annem bunları bildiği içinmiş.

İşte orada yandı bende ışık - hep bu yüzden demiş bana; dinini iyi öğren soysuzlardan daha müslüman bir adamı din düşmanı yapanlar seni de kandırmasın.

Daha neler var ama uzatıp sıkmadan konunu özüne geleyim. Bu anılarla büyümüş birinin evladı olarak neden bu kadar Atatürk'ü sevdiğimi daha iyi anladım.

Teşekkürler Annem, Teşekkürler Büyük Dedem...